1. Ev veya işyeri satın alırken hangi konulara dikkat etmeliyim?

Dairenin brüt ve net alanlarının doğru gösterildiğinden emin olmak gerekir. Bazı inşaat projelerinde balkon, ortak alanlar veya binanın sosyal alanları da net m2’ye dahil edilebildiğinden, öncelikli dikkat edilmesi gereken husus mal sahibine fayda sağlayabilecek alanın hesabıdır. Bunun dışında evin güneş alma durumu, sosyal yaşantınıza uygunluğu vb. konuların da gözetilmesi faydalı olur.

2. Alacağım evde kaliteli ürün kullanıldığını nasıl tespit ederim?

Alacağınız ev veya işyerinde ankastre ürünler kullanılmış ise, bunların marka ve modellerine bakabilirsiniz. Banyoda ve mutfakta kullanılan seramiklerin marka ve modeli de kalitesiyle ilgili bilgi almanıza fayda sağlar.

3. Alacağım ev veya işyeri yaşı yüksek ise nelere dikkat etmeliyim?

Ev yeni değilse, dairenin ve ana binanın genel sorunlarını detaylı bir şekilde öğrenebilmenin en kolay yolu komşularla, apartman yöneticisi ve varsa apartman görevlisiyle konuşarak onlardan bilgi almaktır. Rutubet, tesisat sorunları, komşuluk ilişkileri gibi bilgileri bu yöntemle rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Evin içini detaylıca kontrol etmeniz de faydalı olur. Tamir, bakım ya da masraf gerektirecek bölümler olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

4. Alacağım evin veya işyerinin ruhsat sorunu olmadığını nasıl anlarım?

Yeni durumda olmayan bir ev veya işyeri almadan önce, evin yıkım kararı olup olmadığını, ruhsatla ilgili bir sorun yaşayıp yaşamayacağınızı mülkün belediyedeki dosyasına bakarak anlamanız gerekmektedir. Bu tip bilgileri tapudan edinmeniz de mümkün.

5. Ev veya işyeri alırken hangi belgeler gerekecektir?

Konut ve işyeri alımları esnasında tapunun aslı, alıcı ve satıcının kimlik fotokopileri ve asılları, alıcının 2 adet vesikalık fotoğrafı ve satıcı tarafından belediyeden alınan, dairenin veya arsanın emlak vergisi borcunun olmadığını belirten belge ve yine belediyeden alınan rayiç değer belgesi gerekli olacak.

6. İnşaatı süren bir evi alırken hangi konulara dikkat etmeliyim?

İlk olarak inşaatı yapan firmanın güvenilir olmasına, daireyi vaat edilen tarihte, ek masraflar çıkartmadan teslim edebilecek bir kurum olmasına dikkat edilmelidir. İnşaatın projesi onaylanmış, yapı inşa izni alınmış, temeli atılmış ve kat irtifakı kurulmuşsa Kat İrtifak Tapusu adı altında sizlere tapu verilebilir. Alıcının binadaki yerini gösteren bir belge olan Kat İrtifak Tapusu gerçek bir tapudur ve inşaattaki haklarınızı güvenceye almanızı sağlar. Müteahhitlerin geçmiş dönemdeki performansları da son derece önemli bir konudur.

7. Konut kredisi ödemesi devam eden bir ev alınabilinir mi?

Konut kredisi ödenmeye devam eden bir konut, taksitler bitene kadar banka tarafından ipoteklidir. Mal sahibi, kredi ödemesi devam eden bir evi, ipotekli olarak bir başkasına satabilir ve kredi borcunu aktarabilir. Ancak en güvenilir yöntem, mal sahibi tarafından tüm borçları ödenmiş bir daire almaktır.

8. Hisseli tapu alırken hangi konulara dikkat etmeliyim?

Hisseli satışlarda tapu üzerinde hissesi olan bütün hissedarların satış günü orada bulunması şarttır. Gelemeyecek olan hissedarlar diğer hissedarlara veya bir vekile vekaletname vermesi zorunludur. Hissedarlardan biri dahi satış işlemini onaylamaz ise tapu iptal davası açabilir.

9. 18 yaşından küçük olan kişiler ev alabilir mi?

18 yaşından küçük şahıslar emlak edinebilirler. Bu, miras yoluyla da olabilir, ivazsız intikal yoluyla yani ebeveynlerin çocukları adına gayrimenkul almalarıyla da mümkün olabilir.

10. Ev veya işyeri alırken ne kadar tapu harcı ödemem gereklidir?

Gayrimenkul satışında hem satıcının hem de alıcının, ayrı ayrı olarak, tapu harcına esas değer üzerinden binde 20 oranında tapu harcı ödemesi gerekir.

11. Sıfır ev almak mı yoksa eski ev alıp yenilemek mi daha karlıdır?

Bu mesele nerede yaşamak istediğiniz ve bütçenizle doğrudan ilgilidir. Yeni yapılmış kalite bir binadan ev almak her zaman tercih edilmelidir. Eski bir evi satın alıp yenilemek size maddi ve manevi açıdan daha fazla yük getirecektir. Bu sorunun cevabında İstanbul’u bekleyen büyük bir sorun olan deprem riskini göz ardı etmemek gerek, dolayısıyla 1999 yılından sonra deprem yönetmeliği ve kontrolleri altında yapılmış yeni binalar tercih sebebi olmasında fayda vardır.

12. Mersin’den ev almak istiyorum, hangi semtleri tercih etmeliyim?

Hangi semtlerden ev almalı sorusunda öncelikle düşünülmesi gereken, işyerinizin evinize olan mesafesi ya da varsa çocuklarınızın okulunun bulunduğu bölgeye yakın yerlerde olmasıdır. Bunların dışında son yıllarda Mersin’in kuzey bölgesi trend haline gelmiştir. Fuat Morel Mahallesi civarı marka konutların yoğunlukta olduğu ve değer artışlarının en yüksek yaşandığı bölge olarak göze çarpmaktadır. Mersin satılık daire denilince Yenişehir ve Mezitli semtleri öncelikli alımların yapıldığı kesimlerdir. Takiben Mersin emlak piyasasında uygun fiyatlara dairelerin olduğu semt ise Toroslar’dır.

13. Ev almak iyi bir yatırım çeşidi midir?

Türkiye şartlarında özellikle Mersin gibi konut m2’si diğer büyükşehirlere göre halen çok uygun olması emlak yatırımı yapmakta mantıklı gözükmektedir. Özellikle şu dönem marka projelerden uygun koşullarda yatırım amaçlı konut yatırımı doğru bir seçimdir.

14. Yatırım amaçlı ev satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Evi yatırım amaçlı satın almayı düşünüyorsak piyasa değerinin altında olduğuna emin olmalıyız:
a) Bu tür yatırım için hızlı satın alma kararı vermemeliyiz.
b) Doğru yatırımı bulduğumuzdan emin olduğumuzda satın alımında gecikmemeliyiz.
Yatırım yapmak istediğimiz evin, belediye planlarında, tapu kayıtlarında, su ve elektrik idarelerinde herhangi bir problemi olup olmadığı da incelenmelidir.

 

Alıntı: konutcenter.com