1. Konut kredisi çekmek için hangi belgeler gereklidir?

Ev almak istiyorsunuz ancak bedelin tamamını ödeyecek kadar nakit paranız mevcut değil. Bu durumda bir tek seçenek konut kredisi çekmek gibi görünüyor. Ancak kredi çekerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Konut kredisi çekmek için, kredi çekilecek bankaya kimlik belgesi, ikametgah belgesi ve aylık gelir durumunuzu gösteren bir gelir belgesi ile birlikte satın alınacak evin tapu bilgilerini de teslim etmeniz  yeterli olacaktır.

2. Herkes konut kredisi alabilir mi?

Bankalar, olan kredibilitenizi araştıracaklardır. Burada hem geçmiş kredi performansınıza, hem de kredi geçmişinizi inceleyeceklerdir. Geçmiş dönemlerde ödenmemiş kredi borcu nedeniyle hakkında takip kararı çıkan veya kredi geri ödeme performans kriteri olumsuz olan şahıslar ve özellikle bankalar tarafından kredi takip skorlaması başarısız olan şahıslar konut kredisi alamazlar. Bununla birlikte, her bankanın kredi değerlemesi farklı olduğundan, sadece bir bankaya bağımlı kalmaksızın birkaç bankadan kredi talebinde bulunmanızda fayda var.

3. Konut kredisi çekmek için kefile ihtiyacım var mı?

Bankalar konut kredisi vermek için genellikle kefil istemezler ve konut üzerinde ipotek uygularlar. Tüketicinin korunmasına ilişkin yasanın getirdiği ilkeler açısından konut kredisi için kefaletin çok önemi de kalmamıştır. Zira, önce borçluya başvurup kredinin geri ödenmesi talep edilecek, ödenmediği takdirde ipotek paraya çevrilecek ve aciz belgesi adı verilen bir belge alındıktan sonra kefile başvurulabilecektir. Buna rağmen bankalar, müteselsil kefalet isteğinde bulunabilirler.

4. Her türlü ev için konut kredisi çekebilir miyim?

Dünya genelinde konut kredisi yalnızca tamamlanmış konutlar için kullanılabilir ancak Türkiye’deki mevcut dairelerin çoğu çok eski, kaçak ya da kat mülkiyetsiz olduğu için inşaatı halen devam eden evlere de kredi çektirilebilmektedir. Tek kural, Kat İrtifak Tapusu’nun olmasıdır.  Kat irtifakı, inşaat ruhsatı almış olan inşaat projeleri tamamlandığı zaman taşınmazda dağıtılacak dairelerin mülkiyetinin kimlere ait olduğuna ilişkin Tapu’daki kayıtları ifade eder.

5. Konut kredisi çekerek arsa veya işyeri alabilir miyim?

Konut kredileri yalnızca konut alma amaçlı çekildiğinden, bu çekilen krediyle arsa veya işyeri alınamaz. Taşınmazın tapu kaydındaki “Konut” tanımlaması belirleyici olmaktadır. Konut dışında “işyeri”, “tarla”, “fabrika” vs. gibi tanımlamalar, konut kredisinin kapsamının dışındadır.  İşyeri ve arsa alımında vergi ödemeleri ve prosedürler konut satın alımından farklı olduğu için kredilendirmeleri de farklı yapılmaktadır.  Bankalar arsa ve işyeri satın almak isteyenlere de bireysel kredi çektirebilmektedir ancak bunların aynı kapsama alınması yasal değildir.

6. Konut kredisi ödemesi devam eden bir konutu alabilir miyim?

Konut kredisi hali hazırda ödenmeye devam eden bir daire, taksitler bitene kadar banka tarafından ipoteklidir. Mal sahibi şahıs, kredi ödemesi devam eden bir evi, ipotekli olarak bir başka şahsa satabilir ve kredi borcunu devredebilir. Ancak en güvenilir yöntem, mal sahibi şahıs tarafından tüm borçları ödenmiş bir daire almaktır.

 7. Konut fiyatının ne kadarı kadar konut kredisi çekebilirim?

Bankalar konut kredisi vermeden önce bir ekspertiz incelemesi yapmaktadır. Yasalar gereğince bu çalışma Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı değerleme şirketleri tarafından yapılmak zorundadır. Eksperler konutun önce gerçek değerine ve satış değerine bakıp, değerleri bankaya aktarırlar. Bankalar bu ekspertiz değerinin % 70-75’ine kadar konut kredisi vermeye istekli olacaklardır.

8. Konut kredisi çekerek aldığım evi satabilir miyim?

Konut kredisi ödenmeye devam eden bir konut, taksitler bitene kadar banka tarafından ipotekli sayılır. Bu sebeple kredi ödemesi tamamlanmayan dairenizi ancak üzerindeki ipotekle satabilirsiniz. Buna rağmen, bankaya karşı kredinin geri ödemesi tamamen bitene kadar sorumluluk devam etmektedir. Banka, böyle bir durumda bunu öğrenmesinden itibaren bir sene içinde  evi satan kredi müşterisine bir muhtıra göndermesi gerekmektedir. Bir sene içinde böyle bir muhtıra göndermediği takdirde, eski malik krediyi geri ödeme sorumluluğundan kurtulur.

9. Mortgage ve konut kredisi aynı mıdır?

Mortgage ve konut kredisi uygulama olarak aynı olmakla birlikte, aralarında bazı farklılıklar da mevcuttur. Bu farklar özetle şunlardır;

a)      Konut kredileri 2-5 sene arasında olmasına rağmen Mortgage’de bu süre 15-20 hatta 30 yıla kadar uzayabilmektedir.
b)      Mortgage sisteminde sabit faizli kredi çekebildiğiniz gibi değişken faizli kredi çekebilme imkanınız da vardır.
c)      Mortgage sisteminin faizlerin artması durumunda şahsı koruma özelliği vardır.
d)      Mortgage sistemiyle konut sahibi olmanızı sağlayan kuruluşlar kredi karşısında size imzalattıkları sözleşmeleri menkulleştirip bir yatırım aracı olarak başka yatırımcılara satabilir ve likidite sorunlarını bu yöntemle çözebilirler.
e)      Konut kredisi çekerken sizden gelir belgesinin yanında ipotek yapılacak bir taşınmaz talep edilirken Mortgage’de sadece gelir kaynağınız (almış olduğunuz maaş belgesi) sayesinde daire satın alabilirsiniz.
f)       Mortgage sisteminde ilk çekmiş olduğunuz Mortgage’i talep ederseniz kısa sürede kapatıp başka bir kuruluştan daha uygun şartlarda Mortgage alma imkanınız olur. Buna paralel konut ve mortgage kredisi vadesinden daha önce erken kapatıldığı takdirde bankaya kalan tutarın %2’si oranında bir ceza ödemek zorundadır.

10. Konut kredisini uzun vadede mi kısa vadede mi ödemek daha mantıklıdır?

Krediyi kullanacak şahsın kredi geri ödemelerini yapabilme gücüne göre kısa vadede kredi çekmek her zaman için daha avantajlıdır. Bu sayede bankaya daha az faiz ödemiş olursunuz. Bankaların sağladığı kredilerde, 7 senelik süre önemli bir baz oluşturur. 7 sene kadar öncelikle faizin, sonra anaparanın tasfiye edilmesi gerektiği için 7 senelik dönemin faiz ödemeleri öncelikle tahsil edilir, 7 seneden sonraki dönemde ise ana paranın tasfiyesi önceliklidir.

11. Aynı anda birden fazla konut kredisi çekebilir miyim?

Farklı konutlar için bir şahıs aynı anda birden fazla konut kredisi çekebilir. Tabii ki bu durum konut kredisi verebilecek bankanın takdirindedir.

 13. Konut kredisi çekerek ev/konut almak karlı mıdır?

Konut kredisi ilk bakışta çekici görünmektedir. Ancak konut kredisi ekonomik mi, konut kredisi çekmek doğru mu, konut kredisi avantajlı mı sorularının cevapları değişiklik gösterebilir. Konut kredileri uzun vadeye dayalı ödeme olmaları sebebiyle cazip görünmekle birlikte bunların da bir maliyeti olduğunu bilmek gerekir. Bunlar düşük görünse de ödenen faiz ve en başta kesilen komisyon tutarlarıyla beraber kullanılan kredi maliyetli olabilir ve yüksek tutarlara çıkabilir.

14. Kredi ödememi bir başka şahsa devredebilir miyim?

Konut/Mortgage kredisi devam ettiği sürece taşınmazın bir başka şahsa satılması halinde, kredi ödemeleri bitmemişse, kredinin tahsis edildiği şahıs bu kredinin geri ödemesinde şahsen sorumludur. Konut kredi borçlu şahıs, taşınmazı ipotekli olarak 3. şahsa sattığı takdirde, her halükarda kredinin geri ödenmesinde şahsen bizzat sorumludur.

 

Alıntı: konutcenter.com