Yeni üretilen bir  modüler seri, hem okyanusun enerjisinden hem de gittikçe kirlenen halinden atık balıkçı ağları, yükselen asit, kirlilik ve iklim değişimleri sebebiyle tehlike altında bulunan doğal ortam esinlenilerek yaratıldı.

Koleksiyon, ABD’nin Chicago şehrinde gerçekleştirilen NeoCon 2013 etkinliğinde görücüye çıktı. Ardından 2013 yılı boyunca tüm dünyada satışına başlandı.

2012 yılında Filipinler’in Danajon Sahili bölgesinde uygulanmaya başlanan çalışma iki sorunla mücadele etmeyi amaçlıyordu. Birincisi dünyanın en fakir kıyı bölgelerinde hızla büyümekte olan atık balıkçı ağları sorununu çözmek. İkincisi ise firmanın geliştirdiği naylon geri dönüşümü hedeflerini geliştirecek uygun bir atık bulmak. Atık balıkçı ağları, dünyanın en temiz ve en kolay elde edilen naylonu olmasının yanında, halı ipliklerinde kullanılan hammaddenin aynısı olma özelliği de taşıyor. Atık ağlar için düzenleme sistemi geliştiren çalışma, yerleşimcilerin geçim kaynaklarına katkıda bulunuyor ve yoksulluğa uzun vadeli çözümler sunan bankacılık kuruluşlarına destek veriyor.

Deniz etkisi yaratan tasarımlar

Koleksiyon, yüzeyinde girdap halindeki akıntıları andıran tasarımlarla görenlerde denizi etkisi yaratıyor. Koleksiyonda altı modüler karo halı seçeneği mevcut.

Ürünün dokusu dalgaların sahile vurma anına atıfta bulunan denizi çağrıştırıyor. Karoların organik formları, lineer desenlerle dalgaların genişleyen-daralan ritimlerini çağrıştıran ve suyun akışkanlığını yansıtan 25cm x 1m boyutlarındaki dar parke stilleriyle uyum gösteriyor. Kare ve parke karoların, iki maviyi ve altı doğal rengi kapsayarak kıyı şeritlerini akla getiren ortak renk paletleri, okyanusların derinliklerinden ve sahillerde bulunan, güneş ve tuzla yıkanarak beyazlaşmış tahta ve taşlardan ilham alınmasıyla oluşturuluyor.

 

Amaca hizmet eden ürün

Koleksiyonda yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzeme içeren iplik kullanılıyor. İpliğin yapımında ise toplanan kullanılmış karo halı, balıkçı ağları ve Filipinler’deki projeden gelen atık ağlar hammadde olarak kullanılmakta. ReEntry programı kapsamında 1995 yılından bu yana dünya genelinde 121.000 tonun üzerinde kullanılmış karo halı yeniden değerlendirildi.

Programa dahil olan balıkçılar ekonomik açıdan da büyük fayda elde ediyor. Bu sayede denizlerdeki doğal hayatı koruyor, korunmasız sahilleri ve tehlike altındaki bölgeleri temizlemeye yardımcı oluyor. Proje sayesinde çevresel, ekonomik ve sosyal yararlar sağlanmış oluyor.